Početna 9 Propisi u proceduri, javne rasprave i konsultacije 9 Prednacrt Pravilnika o izmjenama i dopuni Pravilnika o uplaćivanju indirektnih poreza i ostalih prihoda i taksi koje naplaćuje Uprava za indirektno oporezivanje
Objavio: Aleksandra Irić Kovačević | Objavljeno: 12.12.2022 | Važi za: Bosna i Hercegovina | Vrsta: Pravilnik

Na sajtu “eKonsultacije” objavljen je prednacrt Pravilnika o izmjenama i dopuni Pravilnika o uplaćivanju indirektnih poreza i ostalih prihoda i taksi koje naplaćuje Uprava za indirektno oporezivanje.

Razlozi za donošenje predložene izmjene i dopune pojedinih odredbi Pravilnika o uplaćivanju indirektnih poreza i ostalih prihoda i taksi koje naplaćuje Uprava za indirektno oporezivanje (“Službeni glasnik BiH”, broj 21/20 i 23/20) je usaglašavanje sa odredbama Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik BiH”, broj 50/22), koji je stupio na snagu osmog dana od dana objavljivanja, a primjenjuje se danom početka primjene Pravilnika o primjeni Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini. Prema zakonu, koji je još uvijek u primjeni, akciza na duvanske prerađevine se plaća prilikom preuzimanja akciznih markica, dok se kod drugih proizvoda plaća prilikom prvog prometa ili prilikom uvoza proizvoda, te se izmjenama predmetnog zakona vrši izjednačavanje obaveze obračunavanja i plaćanja akcize na duvanske prerađevine sa ostalim akciznim proizvodima.

Slijedom navedenog, u pogledu plaćanja akcize na duvanske prerađevine ukazala se potreba i za izmjenama pojedinih odrebi Pravilnika o uplaćivanju indirektnih poreza i ostalih prihoda i taksi koje naplaćuje Uprava za indirektno oporezivanje.

Dalje, zbog statusnih promjena, kao i izmjena naziva i izmjena brojčanih oznaka računa kod pojedinih banaka koje su u sistemu Jedinstvenog računa, izvršeno je usklađivanje pregleda računa sa novim nazivima banaka i novim transakcionim računima za plaćanje koji su objavljeni u aneksima koji su sastavni dio Pravilnika.

Rok za online konsultacije je do 24.12.2022. godine.