Početna 9 Propisi u proceduri, javne rasprave i konsultacije 9 Prijedlog odluke o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa pri uvozu novih električnih i hibridnih automobila do 31.12.2023. godine
Objavio: Aleksandra Irić Kovačević | Objavljeno: 21.12.2022 | Važi za: Bosna i Hercegovina | Vrsta: Odluka

Objavljen je Prijedlog odluke o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa pri uvozu novih električnih i hibridnih automobila do 31.12.2023. godine od strane Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH na sajtu  “eKonsultacije”.

Svrha donošenja predmetne Odluke jeste taj da se carinska stopa na uvoz u BiH novoproizvedenih automobila, koja nemaju preferencijalni status robe iz zemalja sa kojima Bosna i Hercegovina ima zaključene sporazume o slobodnoj trgovini, smanji sa dosadašnjih 15% na 5% za hibridna vozila, te sa 5% na 0% carinsku stopu na automobile na električni pogon.

Primjenom povoljnije carinske stope stimulisao bi se uvoz ove vrste automobila od čega bi BiH imala višestruku korist, kako sa aspekta smanjenja zagađenja zraka i zaštite životne sredine, tako i sa aspekta podizanja stepena bezbjednosti saobraćaja.

Odluka doprinosi izjednačavanju tržišnih uslova za sve uvoznike i distributere u BiH, bez obzira gdje se proizvode vozila brenda koji zastupaju. Takođe, ova odluka predstavlja nastavak primjene Odluke o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa pri uvozu novih električnih I hibridnih automobila do 31.12.2022. godine, čime će se osigurati kontinuitet primjene niže carinske stope prilikom uvoza novih električnih i hibridnih automobila.

Rok za online konsultacije je do 05.01.2023. godine.