Početna 9 Propisi u proceduri, javne rasprave i konsultacije 9 Prednacrt Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o primjeni Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini
Objavio: Aleksandra Irić Kovačević | Objavljeno: 07.10.2022 | Važi za: Bosna i Hercegovina | Vrsta: Pravilnik

Na sajtu “eKonsultacije” objavljen je Prednacrt pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o primjeni Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini od strane Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

S obzirom da je donesen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik BiH”, broj: 50/22) i da je istim propisano da je Upravni odbor dužan u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu Zakona da uskladi podzakonske akte za njegovo provoćenje, bilo je neophodno provjeriti koje je to podzakonske akte potrebno uskladiti. Navedenim izmjenama i dopunama pravilnika izvršeno je usklađivanje postojećeg Pravilnika o primjeni Zakona o akcizama u skladu sa izmjenama Zakona o akcizama u BiH kojima se vrši izjednačavanje obaveze obračunavanja i plaćanja akcize na duvanske prerađevine sa ostalim akciznim proizvodima. Pored navedenih izmjena, a imajući u vidu da je u međuvremenu, Upravni odbor UIO usvojio izmjene Pravilnika o primjeni Zakona o PDV koje su, između ostalog, obuhvatale i izmjenu člana 78. Pravilnika koji se odnosi na način podnošenja PDV prijave gdje se, po usvojenim izmjenama, propisuje podnošenje PDV prijave uz upotrebu elektronskog potpisa (kvalifikovane potvrde) počev od poreznog perioda oktobar 2022. godine (dobrovoljno za obveznike iz kategorije velikih poreznih obveznika), to izmjenama pravilnika izvršeno propisivanje istovjetnog načina podnošenja akciznih (PDA) prijava, a sve kako bi se eliminisao dualizam, odnosno postigla jednoobraznost kod načina podnošenja PDV i PDA prijava.

Rok za online konsultacije u periodu od 07.10.2022.-22.10.2022. godine.