Početna 9 Propisi u proceduri, javne rasprave i konsultacije 9 Prednacrt Korisničkog uputstva za elektronsko poslovanje sa Upravom za indirektno oporezivanje uz korištenje kvalifikovanog elektronskog potpisa
Objavio: Aleksandra Irić Kovačević | Objavljeno: 07.04.2023 | Važi za: Bosna i Hercegovina | Vrsta: Ostalo

Na sajtu “eKonsultacije” objavljen je prednacrt Korisničkog uputstva za elektronsko poslovanje sa Upravom za indirektno oporezivanje uz korištenje kvalifikovanog elektronskog potpisa od Uprava za indirektno oporezivanje BiH.

Uprava za indirektno oporezivanje je u prethodnom periodu donijela obrasce i akta neophodna za elektronsko poslovanje sa UIO, čime je omogućeno učesnicima u carinskom postupku elektronsko podnošenje provozne carinske deklaracije uz korištenje kvalifikovane elektronske potvrde, a samim tim i potpuna primjena novog komjuterizovanog provoznog sistema (NCTS) na nacionalnom nivou. Pravilnikom o izmjenama Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost (“Službeni glasnik BiH”, br. 47/22 i 87/22) predviđena je obaveza poreskih obveznika da PDV prijavu dostavljaju UIO elektronskim putem upotrebom kvalifikovane elektronske potvrde i to za velike obveznike indirektnih poreza od poreskog perioda 23.06 .(juni 2023. godine). Da bi se navedeni Pravilnik mogao primjenjivati neophodno je bilo pristupiti i prilagođavanju važećih akata i obrazaca za elektronsko poslovanje kroz izradu novog Korisničkog uputstva za elektronsko poslovanje sa Upravom za indirektno oporezivanje uz korištenje kvalifikovanog elektronskog potpisa.

Rok za dostavu komentara i sugestija je do 20.04.2023. godine.