Početna 9 Propisi u proceduri, javne rasprave i konsultacije 9 Pravilnik o uslovima i načinu korištenja e-aukcije
Objavio: Aleksandra Irić Kovačević | Objavljeno: 29.09.2022 | Važi za: Bosna i Hercegovina | Vrsta: Pravilnik

Pravilnik o uslovima i načinu korištenja e-aukcije

Na sajtu “eKonsultacije”  objavljen je nacrt Pravilnika o uslovima i načinu korištenja e-aukcije od strane Agencije za javne nabavke.

Pravilnikom o uslovima i načinu korištenja e-aukcije koji je objavljen u „Službenom glasniku BiH“, broj 66/16 pušten je modul e-aukcije u produkciju. Od tada se isti koristi od strane korisnika sistema e-Nabavke (ugovorni organi i ponuđači). Kontinuiranim praćenjem provođenja e-aukcije, pružem tehničke pomoći korisnicima, analizom njihovih zahtjeva i prijedloga za unaprjeđenje definisan je određen broj sistemskih poboljšanja ovog modula.

Stoga je pistupljeno izradi novog teksta Pravilnika, jer izmjene i dopune se tiču večeg broja članova postojećeg Pravilnika. Svrha Pravilnika o uslovima i načinu korištenja e-aukcije je da pokuša osigurati smanjivanje troškova javnih sredstava, da podstakne konkurenciju, što zajedno osigurava bolju vrijednost za novac, kao i da poveća transparentnost postupka javne nabavke, kao jednog od opštih principa na kojima se temelji javna nabavka. E-aukcija ima potencijal da da značajna poboljšanja učinkovitosti pojedinačnih postupaka javnih nabavki, cjelokupnog sistema javnih nabavki, odnosno djelovanja tržišta javnih nabavki.

Rok za online konsultacije do 11.10.2022. godine.