Početna 9 Propisi u proceduri, javne rasprave i konsultacije 9 Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o bezbjednosti mašina i Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o ograničenju upotrebe određenih štetnih supstanci u električnoj i elektronskoj opremi
Objavio: Zoran Milinčić | Objavljeno: 12.09.2022 | Važi za: Republika Srpska | Vrsta: Pravilnik

S obzirom da je Ministarstvo privrede i preduzetništva objavilo dva pravilnika, komentari i sugestije mogu se dostaviti  do  20.08.2022. godine na adresu Ministarstva.

1. Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o bezbjednosti mašina

Članom 1. vrši se izmjena u članu 3. u stavu 1. u tački 5) podtačka 1. Pravilnika. U osnovnom tekstu pravilnika propisano je da se njegove odredbe ne odnose na poljoprivredne i šumske traktore, ali samo u vezi sa rizicima koji su propisani posebnim zakonima sa izuzetkom mašina koje su na njih priključene. Ovim izmjenama se briše dio u vezi sa rizicima, pa se u skladu s tim ovaj pravilnik ne primjenjuju na sve traktore za poljoprivredu i šumarstvo bez obzira na rizike koji su propisani posebnim zakonima.

Članom 2. dopunjava se član 4. stav 1. Pravilnika, u smislu definisanja šta se podrazumijeva pod bitnim zahtjevima za zaštitu zdravlja i bezbjednosti te obaveze dizajniranja proizvoda, na koje se odnosi pravilnik, radi zaštite ljudi, a kada je to moguće domaćih životinja i imovine te životne sredine.

Članom 3. dopunjava se član 5. osnovnog teksta Pravilnika sa novim stavom 3, kojim se propisuju bitni zahtjevi za zaštitu životne sredine, ali samo za mašine koje služe za primjenu pesticida.

Članom 4. mijenja se član 29. Pravilnika, u smislu da se jasno definiše da upotreba proizvoda, na koji se odnosi ovaj pravilnik, može biti ograničena ili zabranjena odnosno proizvod može biti povučen ili opozvan sa tržišta ako ugražava bezbjednost i zdravlje ljudi, životinja, imovine i životne sredine iako je označen znakom usaglašenosti kako je pravilnikom propisano odnosno da su ispunjeni svi potrebni zahtjevi propisani odgovarajućim zakonskim i podzakonskim aktima.

Članom 5. zamjenjuju se prilozi 1. i 9. ovog pravilnika sa novim prilozima. Prilog 1. mijenja se radi usklađivanja sa izmjenama Direktive 2006/42/EZ naročito u dijelu koji se odnosi na primjenu mašina za pesticide. U Prilogu 9. data je ilustracija znaka usaglašenosti Republike Srpske, a isti se mijenja jer izgled i oblik znaka usaglašenosti nije usaglašen sa propisanim pravilima za izračunavenje dimenzija i izgleda znaka usaglašenosti. Tokom vremena primjene dobijali smo komentare privrednih subjekata da nikako nisu mogli, na osnovu pravila iz priloga 9. ovog pravilnika, dobiti ilustrovani izgled znaka usaglašenosti. Shodno tome izmjenama priloga 9. ovog pravilnika mijenja se ilustracija znaka usaglašenosti.

Članom 6. propisuje se stupanje na snagu ovog pravilnika.

• Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o ograničenju upotrebe određenih štetnih supstanci u električnoj i elektronskoj opremi

Članom 1. vrše se dvije dopune u članu 4. osnovnog teksta Pravilnika. Prva dopuna se vrši u tački 7. odnosno dopunjava se definicija radne mašine na koju se primjenjuju odredbe ovog pravilnika, a u vezi sa izvorom energije koji radna mašina može da koristi.

Drugom dopunom dodaje se nova tačka odnosno utvrđuje se šira primjena ovog pravilnika koja se odnosi na orgulje.

Članom 2. zamjenjuju se prilozi 1, 2, 3. i 4. ovog pravilnika sa novim prilozima.

Članom 3. propisuje se stupanje na snagu ovog pravilnika.