Početna 9 Propisi u proceduri, javne rasprave i konsultacije 9 PREDNACRT Uputstva o osiguranju carinskog duga
Objavio: Aleksandra Irić Kovačević | Objavljeno: 01.02.2023 | Važi za: Bosna i Hercegovina | Vrsta: Ostalo

PREDNACRT Uputstva o osiguranju carinskog duga

Na sajtu “eKonsultacije” objavljen je prednacrt Uputstva o osiguranju carinskog duga od strane Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

U cilju obezbjeđivanja funkcionisanja sistema osiguranja za plaćanje carinskog duga koji je nastao ili bi mogao nastati, uključujući i druge indirektne poreze koji se naplaćuju za robu koja se uvozi u carinsko područje Bosne i Hercegovine i pripadajuću kamatu (zateznu i kompenzatornu, gdje je primjenljiva), u skladu sa odredbama Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH“, broj 58/15) i Odluke o sporovođenju Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH“, br. 13/19, 54/19, 21/20, 47/21, 49/21, 4/22 i 23/22), kao i radi jednoobraznog postupanja, potrebno je donijeti novo Uputstvo o osiguranju carinskog duga.

Razlog za donošenje novog Uputstva o osiguranja carinskog duga je i usklađivanje sa postojećim aplikativnim rješenjima. Prednacrtom Uputstva o osiguranja carinskog duga uređuju se uslovi, način polaganja i prihvatanja, primjena i povrat oblika osiguranja, te druga pitanja vezana za osiguranje plaćanja carinskog duga u carinskim postupcima i privremenom smještaju navedenim u članu 1. stav (2) istog.

Rok za online konsultacije je do 15.02.2023. godine.