Početna 9 Propisi u proceduri, javne rasprave i konsultacije 9 Prednacrt Odluke o izmjenama i dopuni odluke o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini
Objavio: Aleksandra Irić Kovačević | Objavljeno: 07.11.2022 | Važi za: Bosna i Hercegovina | Vrsta: Odluka

Na sajtu “eKonsultacije” objavljen je Prednacrt Odluke o izmjenama i dopuni odluke o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini od strane Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Primjena novog Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik BiH”, broj 58/15) i Odluke o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik BiH”, br. 13/19, 54/19, 21/20, 47/21, 49/21, 4/22 i 23/22) počela je 01. avgusta 2022. godine. Prema tim propisima, odobrenja za pojednostavljene carinske postupke izdata prije početka primjene tih propisa ostaju na snazi najduže šest mjeseci, što znači da privredni subjekti koji su imaoci tih odobrenja mogu ista koristiti do 31. januara 2023. godine. Navedeno se odnosi i na odobreni pojednostavljeni postupak po fakturi (uz predočenje robe i sprovođenje tog postupka na graničnom prelazu) i to: za puštanje u slobodan promet pri uvozu, za postupak izvoza, za ponovni izvoz strane robe stavljene u postupak carinskog skladištenja u carinskom skladištu tipa C, kojom se, pod carinskim nadzorom, neposredno snabdijeva (gorivom) vazduhoplov za letove na međunarodnim linijama. Kako Odlukom o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini nije predvićen pojednostavljeni postupak po fakturi, to su Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) i Upravnom odboru UIO upućene (neposredno ili putem odrećenih ministarstava) brojne inicijative za izmjenu/dopunu te Odluke u smislu regulisanja pojednostavljenog postupka po fakturi kojeg sada koriste. Te inicijative upućene su od strane Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, Savjeta stranih investicija u Bosni i Hercegovini, kao i od privrednih subjekata koji već koriste navedeno pojednostavljenje a koji su, kako ističu, proizvodno izvozno orjentisani i imaju kontinuiranu proizvodnju robe koju izvoze/uvoze po navedenom pojednostavljenju, koje im omogućava jednostavnije i brže procedure izvoza/uvoza tokom 24 sata svakog dana u mjesecu. Osim toga, u incijativama se, između ostalog, navodi da korišćenje pojednostavljenja izvoza/uvoza po fakturi direktno utiče na brzu snabdjevenost sirovinama i ostalim repromaterijalima za proizvodnju u kratkom vremenskom periodu što omogućava povećanje proizvodnje za izvoz, te da su korisnici navedenog pojednostavljenja svoje uvozno/izvozno ugovoreno poslovanje bazirali na tom pojednostavljenju, koje je sastavni dio i značajnih infrastrukturalnih i drugih projekata. Uzimajući u obzir nestabilno globalno tržište, povećanje troškova proizvodnje, neizvjesnost zadržavanja kupaca, te eventualnog osvajanja novih ino kupaca, podnosioci inicijativa smatraju da bi mjera produžavanja primjene pojednostavljenog postupka izvozno/uvoznog carinjenja po fakturi predstavljala vrlo značajan i podsticajan elemenat za održavanje i eventualno povećanje izvoza izvoznika iz Bosne i Hercegovine.

Rok za online konsultacije je u periodu od 07.11.-22.11.2022. godine.