Početna 9 Propisi u proceduri, javne rasprave i konsultacije 9 Nacrt Strategije razvoja alternativnih načina rješavanja sporova (ARS) u Bosni i Hercegovini
Objavio: Aleksandra Irić Kovačević | Objavljeno: 20.12.2022 | Važi za: Bosna i Hercegovina | Vrsta: Strategija

Na sajtu”eKonsultacije” objavljen je nacrt Strategije razvoja alternativnih načina rješavanje sporova (ARS) u Bosni i Hercegovini od strane Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.

Nacrt Strategije razvoja alternativnih načina rješavanja sporova (ARS) u BiH ima za cilj ponuditi prijedloge sistemskih i strateških mjera za unapređenje alternativnog rješavanja sporova, obuhvatajući oblasti medijacije, arbitraže, sudske nagodbe i mirnog rješavanja potrošackih sporova, podrazumjevajući jacanje kapaciteta pružalaca usluga alternativnog rješavanja sporova i aspekt podizanja svijesti javnosti o prednostima konkretnih alternativa sudskoj zastiti prava. Sada prisutna neefikasnost i nedovoljna iskorištenost postojećih modela aktrenativnog rješavanje sporova, o kojoj svjedoči i činjenica da je za protekli period od četiri godine, pokrenuto samo 12 postupaka arbitražnog rješavanja sporova, da je postupkom medijacije riješeno samo 1.790 sporova, te da sudska nagodba jos uvijek ne predstavlja učestao način okončanja sudskih sporova, kao i to da se pravna zaštita potrošača u BiH oslanja na suviše formalističke i/ili dugotrajne postupke, koji u praksi vode do skromne zaštite potrošača, svjedoči o nužnosti strateskog unapređenja ovog sistema na bazi najboljih evropskih praksi. U korist ove vrste reformskih procesa, u smislu efikasnijeg pristupa pravdi građana Bosne i Hercegovine, govore i izvještaji evropskih institucija među kojima bi izdvojili: lzvjestaj Evropske komisije o Bosni i Hercegovini za 2021. godinu, u kojem se navodi da je, u okviru reformskih mjera za povećanje efikasnosti, potrebno bolje istražiti i promovisati mogućnosti koje nude metode alternativnog rješavanja sporova, posebno mirenja i medijacije, u skladu sa evropskim standardima i najboljom praksom, kao i lzvjestaj strucnjaka o pitanjima vladavine prava u Bosni i Hercegovini (tzv. Priebe-ov izvjestaj), sa nalazima, stavovima i preporukama koje su izrađene u okviru Mišljenja Komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU, koji se posebno osvrće na pitanja alternativnog rješavanja sporova, navodeći da se mora olakšati upotreba alternativnih metoda rješavanja sporova u građanskim stvarima, uključujući privredne i radne sporove, kao i one koji se odnose na potrosače, te djelotvorno izvršenje postignutih dogovora. Temeljem naprijed navedenog, kao i djelatnosti Radne grupe za izradu Strategije za alternativno rješavanje sporova, u čijem radu su pored ostalih participirali i predstavnici Ministarstva pravde Bosne I Hercegovine, Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine utvrdilo je nacrt Strategije razvoja alternativnih načina rješavanja sporova (ARS) u BiH, koji se ovim putem upućuje u process javnih konsultacija.

Sve komentare i sugestije možete uputiti na email pravnasluzba@komorars.ba najkasnije do 27.12.2022. godine ili direktno putem sajta “eKonsultacije” do 28.12.2022. godine.